Cena gazu dla firm w 2022 roku

gaz

Okazuje się, że największymi prosumentami gazu ziemnego w naszym kraju są odbiorcy instytucjonalni. Wskazuje to na fakt, że coraz więcej firm i przedsiębiorstw, bez względu na rozmiar, decyduje się na skorzystanie z gazu ziemnego. Wobec tego stale poszukuję one najlepszego dostawcy paliwa gazowego, by w finalnym rozrachunku, wyszły na tym jak najkorzystniej. Jednak warto wiedzieć, jaka jest  cena gazu dla firm i od czego zależy jego stawka?

Ceny gazu dla firm- od czego są one uzależnione?

gaz

Okazuje się, że cena gazu dla firm (opisana szczegółowo na stronie https://eon.pl/dla-biznesu/firmy-i-instytucje/baza-wiedzy/artykuly/gaz-dla-firm-na-co-zwrocic-uwage-wybierajac-sprzedawce-gazu) nie jest warunkowana wieloma czynnikami. Na samym wstępie trzeba podkreślić, że to PGNiG określa taryfę kosztów za metr sześcienny gazu. Jest to największe przedsiębiorstwo w Polsce, które zajmuje się dystrybucją tego surowca. Co ciekawe, w przeciwieństwie do odbiorców indywidualnych URE nie zatwierdziło konkretnego taryfowania gazu dla firm dla odbiorców biznesowych. Co za tym idzie każde przedsiębiorstwo w Polsce zajmujące się sprzedażą gazu ziemnego, ma wyłączność na ustalenie cennika dla klientów biznesowych. Jednak to wspomniane już PGNiG ustala teoretyczną stawkę wyjściową, na której bazują cenniki innych przedsiębiorstw zajmujących się dystrybucją gazu. URE czyli Urząd Regulacji Energetyki nie ingeruje w cenniki przedsiębiorstw.

Jak jest cena gazu dla firm w 2022 roku?

Można powiedzieć, że cena gazu dla firm w 2022 roku jest zależna do tego, z usług którego dostawcy dana firma skorzysta. W praktyce ceny te- u poszczególnych dostawców- nie są diametralnie różne na pierwszy rzut oka. Niemniej jednak w finalnym rozliczeniu różnica pomiędzy najtańszą ceną gazu dla firm, a najdroższą może wynieść nawet 25%, co już robi większe wrażenie. W marcu bieżącego roku cena jednego metra sześciennego gazu dla firm utrzymywała się na poziomie 0,51 groszy. Niemniej jednak warto pamiętać, że ceny gazu dla firm mogą zmieniać się w skali miesiąca, a nawet i tygodnia. Prognozy na przyszłość jednak wskazują, że gaz ziemny utrzymuje się na tendencji rosnącej.