Ogniwa fotowoltaiczne już od dłuższego czasu cieszą się sporym uznaniem na rynku. Po fotowoltaikę sięga coraz więcej odbiorców, którym zależy na uzyskaniu energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Jak działa ogniwo fotowoltaiczne? Czym się cechuje? Jak dochodzi do produkowania prądu stałego? O czym warto wiedzieć?
Ogniwa fotowoltaiczne
Najważniejszym elementem są tutaj moduły, czyli krzemowe ogniwa fotowoltaiczne. Ich zadaniem jest wytwarzanie energii elektrycznej ze słońca. Co ciekawe
, w ogniwach zachodzi zjawisko fotoelektryczne – polega na zmianie właściwości elektrycznych stałego ciała, za pomocą promieniowania słonecznego. Jak dochodzi do wytworzenia prądu stałego? Płytka krzemowa posiada dwie warstwy oddzielone od siebie. Dolna warstwa jest domieszkowana dodatnio, dzięki atomom wodoru. Górna z kolei jest domieszkowana ujemnie fosforem, co wpływa na nadmiar elektronów. W efekcie powstaje pole elektryczne.Działanie ogniwa fotowoltaicznego
W sytuacji, gdy na ogniwo pada jednostka światła, energia fotonu uwalnia elektrony i pozwala na ich przemieszczanie się. Powstaje w taki sposób różnica potencjałów elektrycznych. W obwodzie zaczyna płynąć prąd, co ma związek z zamknięciem obwodu między górną i dolną płytką. Jest to stały prąd, jaki nie nadaje się do wykorzystania w domu. W tym wypadku falownik zamienia prąd stały na zmienny, a moc pojedynczego ogniwa przy napięciu ok. 0,5 V wynosi ok. 4-5 W.
Fotowoltaika ma wiele zalet
, jakimi są:- oszczędność kosztów związanych z rachunkami za prąd,
- dbanie o ekologię,
- pozyskiwanie energii ze słońca,
- sprawne działanie,
- dopasowanie paneli fotowoltaicznych do danego miejsca,
- inwestycja na długie lata.
Nie dziwi zatem fakt, że ogniwa fotowoltaiczne są tak chętnie stosowane w domach i w firmach różnego typu. Odnawialne źródła energii są przyszłością dla naszej planety, która pozwala zadbać o otoczenie naturalne. Od tej pory nasze rachunki za prąd będą bardzo niskie, co zachęca do skorzystania z fotowoltaiki.