
Gwarancje pochodzenia elektrycznej energii powstających z odnawialnych źródeł energii, są jedyną dokumentacją stanowiącą potwierdzenie końcowym odbiorcom środowiskowe wartości wynikające z unikniętej emisji cieplarnianych gazów. Poświadczają także , iż określona w dokumencie ilość elektrycznej energii wprowadzanej do sieci przesyłowej albo dystrybucyjnej powstała z odnawialnych źródeł energii w odpowiednich instalacjach.
Gwarancje pochodzenia – kto się może o nie ubiegać?
Ustawa odnośnie do odnawialnych źródeł energii, nie definiuje jasno podmiotów, które są zobowiązane do nabywania gwarancji pochodzenia. Starają się o nie wytwórcy energii OZE, zaś wykorzystują je firmy, które pragną doprowadzić do wzmocnienia swojego eko-wizerunku. Branża związana z nieruchomościami, jest jedną spośród grup odbiorców zainteresowanych taką kwestią. Za jej sprawą zarządcy, inwestorzy oraz właściciele budynków mogą podnosić standardy nieruchomości i wykazywać ich energetyczną efektywność, co będzie mieć duże znaczenie w zakresie ubiegania się o odpowiednie certyfikaty. Gwarancje pochodzenia mogą więc dokumentować działalność mającą służyć ochronie naturalnego środowiska oraz tak zwanego zrównoważonego rozwoju.
Jak można otrzymać gwarancję pochodzenia?

Gwarancja pochodzenia wydawana jest na wniosek w formie pisemnej wytwórcy odnawialnej energii, który musi zostać złożony do operatora systemu przesyłowego albo dystrybucyjnego, na którego obszarze podłączono instalację. Wniosek dla wybranej ilości elektrycznej energii powstałej z OZE powinien być złożony do 30 dni od jej powstania. Po weryfikacji, operator przekazuje wniosek do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki potwierdzając równocześnie ilość powstałej elektrycznej energii z odnawialnych źródeł, która została wprowadzona do sieci. Na poczet przekazania wniosku do URE operator ma tylko 30 dni od chwili jego złożenia przez wytwórcę, a Prezes URE posiada 30 dni na wydanie stosownej gwarancji pochodzenia.